

Od 1 października 2020 roku podatników VAT zacznie obowiązywać nowa elektroniczna struktura JPK w formie JPK_V7M lub JPK_V7K. Celem jej wprowadzenia jest uproszczenie obowiązków raportowania VAT poprzez połączenie dotychczas składanej deklaracji VAT i pliku JPK_VAT w jeden elektroniczny dokument. Konsekwencją wprowadzenia nowego JPK będzie przygotowanie programów do obsługi sprzedaży i księgowości w zakresie przetwarzania danych przekazywanych za pośrednictwem nowej struktury JPK_V7M lub JPK_V7K.
Do składania JPK_V7M lub JPK_V7K zobowiązani będą wyłącznie zarejestrowani czynni podatnicy VAT. Zmiany nie dotkną w żadnym stopniu podatników zwolnionych z VAT z tego względu, że dane raportowane przez nowy JPK nie zastąpią składania wszystkich rodzajów deklaracji VAT.
Nowy JPK_V7M lub JPK_V7K zastępuje wyłącznie deklaracje VAT-7 i VAT-7K oraz JPK_VAT. Nie wypiera jednak wszystkich deklaracji i wniosków dołączonych do deklaracji. Nadal będą składane deklaracje VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-12 czy VAT-14, VAT-21,VAT-23, VAT-26, jak również informacje VAT-R, VAT-UE, VAT-UEK.
Na zmiany, które wprowadza nowy JPK w 2020 roku, podatnicy muszą się dobrze przygotować, szczególnie pod kątem prawidłowej identyfikacji transakcji. Konsekwencje za popełniony błąd w nowym JPK będą bowiem dla nich dotkliwe. Przyczyną nakładania wspomnianej kary jest uniemożliwienie weryfikacji organom podatkowym powstałych transakcji.
Za każdy błąd w JPK_V7M lub JPK_V7K grozi sankcja w wysokości 500 zł. Zostanie ona nałożona na podatnika, jeżeli nie skoryguje on błędu w ciągu 14 dni po wezwaniu przez organ podatkowy.
Kluczowe w zakresie przygotowania podatnika do składania nowego JPK_V7M lub JPK_V7K będzie dokładne weryfikowanie tego, co przedsiębiorca sprzedaje i kupuje. Przedmiot sprzedaży bądź zakupu musi mieć właściwie przypisany kod jednej z 13 grup towarowo-usługowych (GTU), określonych w rozporządzeniu. Właściwie przyporządkowanie do grupy towarowej będzie miało odzwierciedlenie w nowym JPK.
Niektóre dokumenty sprzedaży oraz rodzaje transakcji również będą musiały mieć oznaczenie specjalnym kodem wykazanym w nowym JPK. Oznaczane będą na przykład następujące dokumenty sprzedaży:
FP – faktura dotycząca sprzedaży zaewidencjonowanej na kasie fiskalnej,
WEW – dokument wewnętrzny,
RO – dokument zbiorczy wewnętrzny zawierający sprzedaż z kas rejestrujących.
oraz rodzaje transakcji:
MPP – transakcja objęta obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności,
MK – faktura wystawiona przez podatnika będącego dostawcą lub usługodawcą, który wybrał metodę kasową VAT,
IMP – zgłoszenia celne lub deklaracje importowe dokumentujące import towarów rozliczany zgodnie z art. 33a ustawy o VAT.